Иран получи американския план за спиране на войната в Близкия

...
 Иран получи американския план за спиране на войната в Близкия
Коментари Харесай

Войната продължава! Техеран отхвърли мирния план на Тръмп

 

Иран получи американския проект за прекъсване на войната в Близкия изток, оповестиха публични представители, на фона на разполагането на сухопътни войски и още морски пехотинци в региона, съобщи Асошиейтед прес, представена от Българска телеграфна агенция.


Техеран обществено отхвърли дипломатическите старания и извърши нови офанзиви против Израел и страните от Залива, в това число нахлуване, вследствие на което избухна огромен пожар на интернационалното летище в Кувейт. Самият Иран също продължава да бъде цел на офанзиви.

 

Англоезичният канал на иранската държавна телевизия цитира неизвестен представител на управляващите, който съобщи, че Техеран е отхвърлил предлагането за мир от 15 точки на Съединени американски щати. Репортажът на Прес Ти Ви бе излъчен, откакто Пакистан съобщи предлагането на Иран.


По-рано денем Техеран съобщи, че счита изискванията на Съединени американски щати за несъразмерни и акцентира, че ще приключи войната във време, което самичък избере и в случай че изискванията му бъдат изпълнени.

 

Иранските управляващи дадоха свое лично предложение за мир, което включва погашение на репарации и суверенитет върху Ормузкия пролив, който счита за свое „ естествено легално право “, заяви Прес Ти Ви.

Иран отхвърли предлагането на Съединени американски щати, ориентирано към преустановяване на продължаващата война, като акцентира, че вероятно преустановяване на огъня ще се реализира единствено при изискванията и периодите на Техеран. Това съобщи върховен чиновник по политическа сигурност пред държавната телевизия Press TV.

 

Служителят уточни, че Иран е дал отговор негативно на американската самодейност, като посочи, че краят на " наложената война " ще зависи само от изискванията, сложени от Ислямската република.

По негови думи Иран е обрисувал пет условия за преустановяване на войната, измежду които цялостно прекъсване на " експанзията и убийствата ".

 

Условията включват и определяне на съответни механизми, които да подсигуряват, че войната няма да бъде наложена още веднъж на Иран, както и " обезпечено и ясно " дефинирано заплащане на военни вреди и репарации.


Освен това Техеран прикани за привършване на войната на всички фронтове и за всички " групи за опозиция ", участващи в целия район.


Служителят открои и нуждата от интернационално самопризнание и гаранции за суверенното право на Иран да упражнява власт над Ормузкия пролив.

 

Вчера стана ясно, че Съединени американски щати са изпратили на Иран проект от 15 точки, ориентиран към разрешаване на спора в Близкия изток.

 

" Ню Йорк Таймс ", базирайки се на двама чиновници, осведомени с дипломацията, заяви, че предлагането е било предадено посредством Пакистан и обрисува стъпки, ориентирани към нуклеарните и балистичните ракетни стратегии на Иран, както и към морската сигурност в Ормузкия пролив.

 

Съединени американски щати и Израел правят въздушни удари против Иран от 28 февруари, като до момента са убити над 1340 души, в това число досегашният висш водач аятолах Али Хаменеи.

 

Иран отвърна на ударите с дронове и ракети, ориентирани към Израел, Йордания, Ирак и страните от Персийския залив, в които се намират американски военни активи, причинявайки жертви и вреди на инфраструктурата и нарушавайки международните пазари и авиацията.


Египетският външен министър Бадр Абделати удостовери информацията, че Съединени американски щати имат проект за преустановяване на войната с Иран, съобщи ДПА.

" Има план на проект, направен от Съединени американски щати, който е бил изпратен до иранската страна и в този момент е проучван ", съобщи Абделати пред публицисти. Той добави, че не може да разяснява съответните точки от проекта, част от които бяха оповестени от някои медии.

 

" Надяваме се, че скоро ще има директни договаряния сред засегнатите страни ", сподели още Абделати.

Египет и други страни, като Пакистан и Турция, се пробват да посредничат. " Няма да престанем да поставяме всички старания ", акцентира външният министър и добави, че опитите за ходатайство не престават " непрекъснато ".

Египетското държавно управление поддържа контакти контакти с Иран единствено " посредством един канал ", а точно външното министерство в Техеран, означи Абделати.

Според известия в някои медии държавното управление на Съединени американски щати е показало на управлението на Ислямската република проект от 15 точки за преустановяване на войната. Говорител на иранските въоръжени сили през днешния ден отхвърли изказванията, че Ислямската република е получила подобен проект, а иранският дипломат в Пакистан Реза Амири Могадам съобщи, че сред Техеран и Вашингтон не е имало нито директни, нито непреки договаряния.

Кувейт, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Саудитска Арабия, Катар и Йордания излязоха с обща декларация, призоваваща Ирак да вземе нужните ограничения за неотложно прекъсване на офанзивите, осъществявани против съсведните страни от иракска територия, съобщи Ройтерс.

 

В позицията се показва, че апелът към Багдад има за цел да запази " братските връзки " и да бъде избегнато по-нататъшно повишаване на напрежението.

След началото на израелско-американската война против Иран на няколко пъти подкрепяни от Техеран иракски милиции поеха отговорност за набези против бази на Съединени американски щати в района.

Председателят на иранския парламент Мохамад Багер Галибаф заяви, че съгласно разследващи данни " врагът " има намерение да окупира ирански остров с поддръжката на страна от района, само че не посочи коя, оповестиха организациите.

" Иранските сили наблюдават напредванията на врага и в случай че той предприеме каквито и да било стъпки, ние ще подложим жизненоважна инфраструктура в страна от района на продължителни и безмилостни офанзиви ", написа той в Екс.

 

По-рано представен от иранската организация Тасним неназован ирански боен представител заплаши, че в случай че против Иран бъде подхваната сухопътна интервенция, във войната може да бъде открит нов фронт, този път в стратегическия Баб ел Мандебски пролив, свързващ Червено с Арабско море.

Същата иранска организация заяви, че ирански армейски представител е предизвестил, че обстановката в другия стратегически пролив - Ормузкия, няма да се възстановява и че единствено Техеран ще реши кой може да премине през него.

Иран може да отвори нов фронт в Баб ел Мандебския пролив, в случай че бъдат осъществени сухопътни офанзиви на територията на континентален Иран или на островите му, заяви полуофициалната иранска организация Тасним, базирайки се на ирански боен представител.

Подкрепяните от Ислямската република йеменски хуси преди правиха офанзиви в региона на стратегическия Баб ел Мандебски пролив, напомня Ройтерс.

 

Всяка сухопътна интервенция против ирански острови или друга територия на страната, както и военноморски дейности в Персийския залив или Оманско море, ще срещнат ответни ограничения, съобщи военният представител.

Той акцентира стратегическото значение на Баб ел Мандебския пролив, заявявайки, че Иран има " волята и способността " да сътвори сериозна опасност там, и предизвести, че опити за решение на рецесията в Ормузкия пролив посредством " неразумни ограничения " могат да доведат до нови проблеми.

 

" Ако американците се опитат да решат въпроса с Ормузкия пролив посредством прибързани дейности, би трябвало да внимават да не прибавят още един стратегически проток към листата си с проблеми ", сподели представителят.

Американо-израелските удари по Иран са засегнали или разрушили повече от 85 000 цивилни здания, сочат последните данни на иранския Червен полумесец, представени от ИРНА.

Ръководителят на филантропичната организация Пирхосейн Коливанд съобщи през днешния ден, че офанзивите са предизвикали тежки вреди по 64 583 жилищни здания, 19 694 търговски обекта, както и редица други невоенни здания в разнообразни провинции.

 

В Техеран са наранени над 26 717 жилищни здания и търговски обекта.

Коливанд добави, че има обилни вреди по 282 здравни заведения, аптеки и центрове за незабавна помощ. Някои лечебни заведения, като " Ганди " и " Андишмок ", напълно или отчасти са прекратили работа поради тежките опустошения.

 

Междувременно ръководителят на центъра за информация и връзки с обществеността към министерството на образованието заяви, че от началото на войната до 24 март са били убити 184 възпитаници и 46 учители, а 644 учебни заведения и просветителни центрове са били отчасти или изцяло разрушени. През същия интервал са били ранени 177 възпитаници и учители.

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР